wisla 1 - Alarmująco niski poziom Wisły

Poziom Wisły w Warszawie opada od wielu dni. Głębokość rzeki w pobliżu bulwarów wiślanych wynosiła dwa tygodnie temu jedynie 44 centymetry, co dzieliło ciek od rekordu najniższego poziomu wody jedynie o 4 centymetry. Okazuje się jednak, że do niepokojącego rekordu jeszcze daleko. Dlaczego?

W sobotę, 20 lipca, wodomierz wskazywał 45 cm. We wtorek, 23 lipca na stacji Warszawa-Bulwary zanotowano stan wody równy 40 cm. Wszystko zatem wskazywałoby na to, że rekord z sierpnia 2015 roku, gdy poziom wody utrzymywał się na poziomie 40 cm, odnotowano ponownie. Nie jest to jednak prawdą.

Jak możemy przeczytać na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: „Na Wiśle w Warszawie do listopada 2017r. istniała stacja wodowskazowa zlokalizowana w Porcie Praskim – „Warszawa-Port”, na której najniższy stan wody zanotowano w sierpniu 2015r. Stan wody wynosił wtedy 40 cm, a przepływ wody wyliczony z krzywej przepływu 167 m3/s. Obecnie stacja wodowskazowa na tym odcinku Wisły przeniesiona jest w okolice Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i nosi nazwę  „Warszawa-Bulwary”. Minimalny stan wody odnotowany w Porcie Praskim (40 cm) odpowiada 26 cm w obecnej lokalizacji stacji”.

wisla2 - Alarmująco niski poziom Wisły

wisla3 - Alarmująco niski poziom Wisły

 

zdj. GRAODRON

Więcej o niskim stanie rzek w Polsce przeczytacie TU

JK