muzyka ulica - „Artystyczna Francuska”. Czy Francuska stanie się deptakiem?
Czy ulica Francuska stanie się weekendową mekką artystycznych wydarzeń na wzór Otwartej Ząbkowskiej? A może ruch samochodowy ominie ją aż na dwa tygodnie wakacji?

O tym, czy Francuska powinna zamienić się w deptak, pytają lokalne organizacje z Saskiej Kępy. Wyłączenie ulicy z ruchu samochodowego powinno mieć miejsce przez dwa tygodnie w czasie wakacji czy raczej w wybrane weekendy?

Moda na woonerfy, czyli przestrzenie z ograniczonym ruchem samochodowym dedykowane mieszkańcom trwa, jednakże w wypadku ul. Francuskiej mowa o krótkotrwałej przemianie ulicy w deptak.

Propozycja, by na określony czas zamknąć ulicę dla samochodów padła ze strony burmistrza Pragi-Południe Tomasza Kucharskiego. To właśnie tę konkretną ulicę wskazał Kucharski w odpowiedzi na pytanie wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, o miejsca, w których można by zastosować podobne rozwiązania jak w projekcie Otwarta Ząbkowska.

Obecnie pod hasłem „Artystyczna Francuska” znajdziemy propozycję zamknięcia ulicy dla samochodów na okres dwóch tygodni w czasie wakacji i przystosowania jej do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty, wystawy czy pokazy. Pomysł przedstawiony został pod koniec marca społecznej radzie Saskiej Kępy, której członkowie oddali na niego głosy w proporcji pół na pół.

Jak widać propozycja jest na tyle kontrowersyjna, że nie spotkała się z jednogłośnym przyjęciem. Jednym z głównych powodów, by podważyć zasadność wyłączenia ulicy z ruchu samochodowego na tak długi czas, jest to, że Francuska stanowi istotny trakt komunikacyjny, umożliwiający jedyny dojazd do wielu miejsc.

Alternatywą dla zamykania ulicy na dwa tygodnie ma być rozpatrzenie innej propozycji, a mianowicie tworzenia deptaka na Francuskiej jedynie w wybrane weekendy. Czy taka wersja zadowoli mieszkańców? Mieszkańców być może tak, jak twierdzą jednak przedstawiciele dzielnicy, ta propozycja wiąże się z większymi kosztami niż jednorazowe zamknięcie ulicy przez dłuższy czas. Ostateczną decyzję podejmą urzędnicy, choć jak podkreśla rzecznik, kluczowe jest zdanie mieszkańców. Obecnie projekt jest we wstępnej fazie, konkrety powinny wyklarować się na początku maja.

Więcej o „Artystycznej Francuskiej” przeczytacie TU.

JK