potapowicz - Banery wyborcze ogrzeją psie budy. Radny Potapowicz zachęca do wsparcia zwierząt

Radny Sławomir Potapowicz zwraca uwagę na konieczność pomocy zwierzętom znajdującym się w schroniskach. Apeluje o przekazywanie do schroniska Na paluchu banerów wyborczych oraz niepotrzebnych gazet.

„Po kampanii wyborczej zostało sporo banerów. Okazuje się, że mogą być nadal przydatne” – napisał na swoim facebookowym profilu radny Potapowicz. Chcąc dać dobry przykład innym, wiceprzewodniczący Rady Warszawy sam przekazał swoje plakaty wyborcze do schroniska Na Paluchu.

Schronisko Na Paluchu przyjmuje banery, najlepiej 100×200 cm, które odpowiednio zamontowane chronią zwierzęta w boksach przed zimnem i wiatrem. „Dodatkowo odpowiadamy też na apel w sprawie gazet do kuwet. Przeczytane nie trafiają do kosza, tylko do zwierzaków. Jeśli macie gazety, to zanim je wyrzucicie, rozważcie przekazanie do schroniska. Tam się na pewno przydadzą” – apeluje radny Potapowicz. 

Ponieważ w Internecie pojawiły się głosy, iż „Na Paluchu” nie są przyjmowane banery, o opinię w sprawie poprosiliśmy dyrektora schroniska „Na Paluchu”, pana Henryka Strzelczyka. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy:

„Kwestia przydatności banerów wyborczych w Schroniskach to sprawa bardzo indywidualna. Zależy to przede wszystkim od infrastruktury, jaką dysponuje Schronisko i możliwościami finansowymi. Schronisko „Na Paluchu” jest schroniskiem miejskim i dysponuje w miarę dobrą infrastrukturą, większość miejsc przeznaczonych dla zwierząt jest w pawilonach ogrzewanych, które nie wymagają dodatkowych osłon. Mamy także ok. 150 boksów nieogrzewanych, ale zadaszonych. Wszystkie one są wyposażone w ocieplone styropianem budy z przedsionkiem chroniącym przed zimnem. W części z nich są naturalne osłony z drewna, a część może wymagać dodatkowej osłony na najtrudniejsze dni zimy.

Tak jest „Na Paluchu”, ale jest wiele schronisk prowadzonych przez organizacje pro-zwierzęce i utrzymujące się ze zbiórek i darowizn. Schroniska takie nie zawsze dysponują dobrą i przystosowaną do całorocznego pobytu zwierząt infrastrukturą. O przydatności banerów w tych Schroniskach muszą zdecydować ich kierownicy.

Dlatego każdorazowo należy zapytać Schronisko, czy mają zapotrzebowanie na takie banery i w jakiej ilości.

Dotychczas Schronisko „Na Paluchu” nie przyjmowało banerów i nie stosowało ich. Posiadane zapas osłon sprawiał, że nie mieliśmy takiej potrzeby.

W bieżącym roku zamierzamy przyjąć niewielką ich ilość, ok. 100 – 120szt., tylko w rozmiarze 100cm x 200cm, jako uzupełnienie zniszczonych zimowych osłon. O ich praktycznej przydatności i trwałości będziemy mogli mówić po zakończeniu zimy.

Stosując banery w Schronisku musimy je tak zamontować, aby nie miały do nich dostępu zwierzęta. Plastik plus farby drukarskie po dostaniu się do żołądka psa nie są obojętne dla ich zdrowia.

Pozostaje jeszcze kwestia szacunku do wizerunku samego kandydata, którego banery zostaną zastosowane w Schronisku. Każdy z nich, nieważne czy „wygrał”, czy „przegrał”, w wyborach zasługuje na szacunek. Dlatego w mojej ocenie, nie powinny także mieć miejsca przypadki ich brudzenia odchodami lub oddawania na nie moczu, w szczególności na sam wizerunek kandydata. Nikomu nie było by miło, gdyby w sieci zaczęły krążyć zdjęcia i filmiki z takimi sytuacjami. Dlatego decydując się na przekazanie banerów do schroniska i stosując je w schronisku, powinniśmy również i o tym pamiętać”.

A my przypominamy, że od 4 do 8 listopada br. trwać będzie zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach. Karma dla czworonogów, smycze, obroże oraz środki czystości można przekazywać w tych dniach w Urzędzie Dzielnicy Ursynów przy al. KEN 61 oraz w Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów przy ul. Kajakowej 12b.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

zdj. FB/Sławomir Potapowicz

JK