stojaki rowerowe - Chcesz, żeby stojak rowerowy pojawił się w Twojej okolicy? Sprawdź, jak to zrobić

Moda na ekologiczne środki transportu trwa. Warszawiacy coraz częściej wybierają rowery jako główne pojazdy. Stojaki rowerowe są doskonałym udogodnieniem dla poruszających się po mieście jednośladami. Dzięki nim bezpiecznie odstawimy rower, ale również zaparkujemy hulajnogę. W Warszawie wciąż przybywa tych elementów małej architektury, jednocześnie mieszkańcy mogą wskazywać kolejne miejsca, w których stojaki są pożądane. Jak to zrobić?

Stojaki rowerowe rozwiązują problem parkowania rowerów. Ostatnio pojawiły się na placu Unii Lubelskiej. Wśród kolejnych lokalizacji, gdzie pojawią się te przydatne elementy miejskiej architektury wymieniane są:

– Chmielna/Bracka

– Marszałkowska – przy Teatrze Kwadrat

– PKP Warszawa Śródmieście

– Krucza 23/31

– Hoża 3

– Hoża 19.

Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej zapewnia, że to nie wyczerpuje pomysłów na doposażenie miasta w stojaki i wyjaśnia, że standardowo stawiane są one przy większych inwestycjach. „[…] w ramach programu ZIT WOF ustawiliśmy ich 350” – czytamy na facebookowym profilu.

Warto jednak wiedzieć, że stojaki stawiane są również w ramach budżetu obywatelskiego oraz na wniosek mieszkańców. „[…] sukcesywnie staramy się realizować długą kolejkę zgłoszeń” – zapewnia pełnomocnik.

Jeśli widzicie zapotrzebowanie na stojaki rowerowe w swojej dzielnicy, możecie zwrócić się także bezpośrednio do urzędu dzielnicy. TU znajdziecie przydatny wniosek w tej sprawie. Jak podkreśla pełnomocnik, „[…] Przy organizacji parkingów rowerowych obowiązują określone miejskie standardy”– zapoznacie się z nimi TU. Jednym z warunków koniecznych jest ten dotyczący gruntu. Mianowicie, grunt, na którym miałby stanąć stojak, nie może być terenem prywatnym, nawet jeśli jest ogólnodostępny.  – Nie zamontujemy nic na terenie, który nie należy do Miasta – informuje pełnomocnik.

zdj. Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej

JK