chodnik wawer - Chodnik antysmogowy w Wawrze

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął prace związane z remontem w ciągu ulic Czecha i Sejmikowej. Na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej położony zostanie nowy chodnik. Nie będzie to jednak klasyczne rozwiązanie, trotuar bowiem będzie pochłaniał smog.

W sumie, na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej, powstanie ponad 2 tys. mkw. nowego, antysmogowego trotuaru. To już kolejne miejsce w Warszawie, w którym zastosowana zostanie innowacyjna technologia.

Całkiem niedawno antysmogowy chodnik pojawił się przy Rondzie Daszyńskiego. Położone tam płyty chodnikowe wykonane zostały w technologii TXACTIVE. „[…] Specjalny beton z domieszką tlenku tytanu, dzięki promieniom słonecznym, wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (w szczególności dwutlenku azotu), które w dalszym procesie rozkładają się na nieszkodliwe związki i wraz z wodą deszczową odpływają do gleby”.

Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Trzymamy kciuki, by nowy chodnik w Wawrze nie tylko poprawiał wygodę i bezpieczeństwo użytkowników, ale również realnie wpływał na jakość powietrza w dzielnicy.

Zdj. ZDM

JK