chlopak buty trawa - Co zrobić, gdy dziecko ucieknie z domu?

Wakacje to czas, gdy policja odnotowuje najwięcej ucieczek młodych ludzi z domu. Lato „na gigancie” spędzają dzieci nawet poniżej 10 roku życia. Przypadek 10-latka z Warszawy, który uciekł ostatnio z domu (na szczęście szybko został odnaleziony w tramwaju jadącym w kierunku Annopolu), stał się dla nas motywacją do opublikowania policyjnych porad dla rodziców młodych uciekinierów.

Wśród najczęstszych powodów ucieczek z domu policja wymienia: kłopoty w szkole, brawurę i chęć popisania się przed kolegami oraz kłopoty rodzinne i zawody miłosne. „Lato „na gigancie” może być również formą protestu młodego człowieka.

Jeśli, mimo rozmów z dziećmi, prób rozwiązywania konfliktów rodzinnych, mimo uczestnictwa młodzieży w szkolnych pogadankach nt. bezpieczeństwa oraz zachowań niezgodnych z prawem, dojdzie do sytuacji, w której młody człowiek po prostu znika spod opieki rodziców czy opiekunów, warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, by policja mogła skutecznie przeprowadzić poszukiwania, a uciekinier bezpiecznie wrócił do domu.

Poniżej publikujemy zbiór porad stworzony przez funkcjonariuszy z KRP V.

„Co robić, gdy Twoje dziecko uciekło z domu:

– Natychmiast zgłoś zaginięcie Policji – zabierz ze sobą zdjęcie zaginionego dziecka. Jeśli to jedyne zdjęcie jakie posiadasz nie zostawiaj go w komendzie. Wcześniej idź do najbliższego fotografa. On zrobi reprodukcje (także z dokumentów, bez konieczności ich niszczenia). Przypomnij sobie, jak Twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które go wyróżniają wśród innych

– Sprawdź, czy w pokoju Twojego dziecka jest coś, co mogłoby dać Ci informacje o motywach jego ucieczki lub o miejscu jego pobytu – możesz sprawdzić ostatnio odwiedzane przez Twoje dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną. Może to da Ci jakąś wskazówkę w poszukiwaniach

– Przygotuj listę kolegów i koleżanek swojego dziecka, postaraj się ustalić ich adresy lub numery telefonów

– Ustal miejsca, gdzie najczęściej Twoje dziecko spędza wolny czas

– Jeśli dziecko wróci do domu poinformuj o tym najbliższą jednostkę Policji i odwołaj zaginięcie.

Pamiętaj, że powrót Twojego dziecka do domu to ważny moment. Również od tego, w jaki sposób przyjmiesz uciekiniera, zależy czy nie będzie chciał uciec ponownie”.

 

JK