przedszkole - Coraz więcej przedszkoli na Bielanach. Budynek modułowy stanął przy Akademii pod Czereśnią

Brak miejsc w placówkach edukacyjno-oświatowych sprawia, że gminy szukają nowoczesnych i ekonomicznych rozwiązań. Takimi niewątpliwie są szkoły i przedszkola tworzone w modułach. Nowy budynek w systemie modułowym stanął właśnie przy Akademii pod Czereśnią. To pierwsze tego typu przedszkole na Bielanach.

Od początku tego roku bielańskie przedszkolaki korzystają z nowego modułu przy placówce nr 328. Budynek powstał zaledwie w 8 miesięcy i przygotowany został na przyjęcie 175 maluchów.

– Edukacja jest jednym z najważniejszych zadań jakie wypełniamy. Również jeśli chodzi o budżet miasta. Przeznaczamy na nią ponad 4 mld zł rocznie, a rząd dopłaca niecałe 2 mld zł – powiedział podczas wizyty w przedszkolu na Bielanach Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – To niezwykle istotne, aby infrastruktura zarówno w szkołach, jak i przedszkolach, była dostosowana do najnowocześniejszych standardów i żeby można było ją budować szybko, w sposób modułowy, tak jak to przedszkole na Bielanach.

Dotychczas Akademia pod Czereśnią mogła przyjąć 125 dzieci w 5 oddziałach. Dzięki rozbudowie powiększyła się o 3 dodatkowe oddziały. Teraz opiekę w niej znajdzie w sumie 200 dzieci.

Przedszkole modułowe znajduje się w jednopiętrowym budynku, składa się z ośmiu sal m.in. do integracji sensorycznej, gimnastyki oraz rytmiki i zajęć logopedycznych. Wszystkie wyposażone zostały w tablice multimedialne.

Jak podaje stołeczny Ratusz, „[…] Całkowity koszt powstania pierwszego modułowego przedszkola na Bielanach wyniósł 10,5 mln zł. W ciągu roku będzie remontowana droga dojazdowa do placówki (koszt to 1 mln zł).

Umowę z wykonawcą dzielnica podpisała 17 kwietnia 2018 r. w formule „zaprojektuj i wybuduj” i po 8 miesiącach od podpisania przedszkole na Bielanach przyjęło dzieci”.

Akademia pod Czereśnią to nie jedyne przedszkole, które wspiera bielańskie rodziny w opiece nad dziećmi. Obecnie trwają prace nad powstaniem trzech kolejnych placówek przy ul. Bogusławskiego 8a, ul. Conrada 101 i przy ul. Przy Agorze 12. Jak podaje stołeczny Ratusz, przedszkola przy ul. Conrada i Przy Agorze zostaną oddane do użytku już w lutym tego roku. 

Źr. UM Warszawa

JK