żłobek dziecko - Darmowe żłobki dla ponad 13 tysięcy najmłodszych warszawiaków

W lutym 2019 r. na wniosek prezydenta Warszawy Rada Warszawy zgodziła się na stuprocentowe finansowanie opieki żłobkowej. Do końca 2019 roku bezpłatną opiekę będzie miało ponad 13 tysięcy maluchów.

– Darmowe żłobki – to jedna z pierwszych moich obietnic wyborczych – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy na spotkaniu w żłobku niepublicznym na Woli. – Mówiłem wtedy o równości kobiet pod względem prawnym, finansowym, ale także o dostępie do służby zdrowie. Pracowaliśmy nad tym, aby w Warszawie była jak największa liczba darmowych miejsc w żłobkach, bo to pozwoli kobietom na powrót po urodzeniu dziecka na rynek pracy. To dopiero początek, bowiem mamy całą kadencję na realizację obietnicy. Jeśli chodzi o miejsca w żłobkach to doprowadzimy w Warszawie do prawdziwej rewolucji – podkreślił prezydent.

Stuprocentowe sfinansowanie opieki żłobkowej przyjęte zostało w lutym 2019 r. wraz z planem budowy nowych żłobków miejskich oraz innowacyjną koncepcją współpracy z operatorami działających w Warszawie żłobków prywatnych – wykupu miejsc w tych placówkach.

„Dzięki podjętym działaniom do końca 2019 r. liczba bezpłatnych miejsc w żłobkach wyniesie 13 700 tysięcy. 22 listopada 2018 roku miejsc w żłobkach zapewnianych przez miasto było ok. 7800 – i nie były one bezpłatne. Taki efekt – zwiększenie w ciągu roku liczby miejsc o około 75% – nie udał się w żadnym, porównywalnym do Warszawy mieście w Europie”.

Miasto kontraktuje miejsca w żłobkach na drodze otwartych konkursów. Przystępują do nich zarówno oferujący miejsca w punktach opieki dziennej (8-16 miejsca) i żłobkach średniej wielkości (25-70 miejsc), jak i podmioty tworzące duże żłobki (powyżej 70 miejsc). Jak czytamy na stronie stołecznego Ratusza, „W wyniku pierwszych konkursów, ok. 1700 miejsc jest już dostępnych w systemie rekrutacyjnym. W żłobkach są już dzieci, którym miasto wykupiło miejsca w pierwszym tegorocznym konkursie. Kolejne miejsca w żłobkach będą dostępne w najbliższych tygodniach – będą stopniowo pojawiać się w systemie rekrutacyjnym TU”.

JK