dym - Drony walczą o czyste powietrze w stolicy

Nielegalne paleniska, wykorzystywanie szkodliwego opału, a w efekcie smog. To zmora wielu warszawskich dzielnic. Teraz miasto przystąpiło do kolejnego kroku walki z trucicielami. Strażnicy Miejscy wyposażeni w drony będą wykrywać miejsca spalania szkodliwych substancji.

Czy stolica wygra walkę ze smogiem? Apele mieszkańców na nic się zdają, jeśli władze nie podejmą radykalnych działań. Pomysłem na wykrycie nielegalnych palenisk stały się drony, które mają pomoc funkcjonariuszom Straży Miejskiej. Nowe urządzenia mają przyspieszyć kontrolę i umożliwić interwencję w trudnodostępnych miejscach.

– Zgodnie z moimi zapowiedziami wprowadzamy kolejny etap działań na rzecz lepszej jakości powietrza w stolicy. Straż Miejska otrzymała drony, by móc weryfikować wszystkie zgłoszenia nielegalnych palenisk. Referat Kontroli Środowiska będzie wspierany przez strażników z oddziałów terenowych. Powiększony zespół pozwoli na kompleksową czujność w całym mieście – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Od 14 stycznia w Warszawie wykorzystywane są 2 nowe drony. Dzięki zamontowanym w nich czujnikom zanieczyszczeń strażnicy będą mogli w czasie rzeczywistym obserwować poziom emisji trujących związków.

– Liczymy, że nowy sprzęt, nasilenie kontroli i zaostrzone procedury zwiększą skuteczność w eliminowaniu źródeł zanieczyszczenia powietrza – dodaje prezydent stolicy.\

Źr. UM Warszawa

JK