opiekun pacjent wozek inwalidzki - Karta Praw Opiekuna. Czym jest i w jaki sposób wspiera opiekujących się przewlekle chorymi?

Karta Praw Opiekuna to unikatowy dokument stanowiący praktyczne narzędzie wsparcia opiekunów osób przewlekle chorych. Dowiedzcie się więcej o dokumencie, dzięki któremu osoby obciążone opieką nad innymi, będą mogły łatwiej wykonywać swoje obowiązki.

 – Choć wydaje się, że dostęp do wiedzy w dzisiejszych czasach nie stanowi problemu, to paradoksalnie w natłoku informacji ciężko wybrać to, co jest istotne. Opiekunowie zwyczajnie mogą też nie mieć czasu ani siły, aby przekopywać się przez dokumenty ustawowe i przepisy dotyczące poszczególnych procedur – mówi autorka Karty Praw Opiekuna prof. dr hab. Dorota Karkowska. Pani profesor jest przekonana, że dokument zbierający część bardzo istotnych dla wielu opiekunów informacji, realnie poprawi ich sytuację i ułatwi codziennie obowiązki.

Z nowego dokumentu dowiecie się m.in.:

– kogo możemy nazywać opiekunem

– jakie prawa przysługują opiekunowi w zakresie dostępu do informacji na temat m.in. stanu zdrowia pacjenta

– jakiego rodzaju pomoc w ramach domowej opieki paliatywnej i hospicyjnej przysługuje opiekunowi

– jakie warunki należy spełnić, by pacjent został objęty opieką przez zespół długoterminowej opieki domowej lub pielęgniarską domową opieką długoterminową

– co zrobić, by otrzymać świadczenia pieniężne w związku z opieką nad pacjentem.

Kartę Praw Opiekuna znajdziecie TU.

JK