tram - Koreańskie tramwaje na warszawskich ulicach. Przetarg podpisany!

Największy przetarg w historii Tramwajów Warszawskich został podpisany. Dzięki umowie zawartej z Hyundai Rotem Company za cztery lata po Warszawie będzie jeździć ponad pól tysiąca nowych tramwajów niskopodłogowych.

Do ogłoszonego przez Tramwaje Warszawskie przetargu na dostawę 213 tramwajów wpłynęło pięć ofert. Dwie z nich zawierały jedynie materiały informacyjne oraz pisma tłumaczące przyczyny niezłożenia oferty. Trzecia propozycja należała do firmy Stadler, która niestety przedstawiła inne niż wymagane terminy realizacji ewentualnego zlecenia. Ostatecznie Tramwaje Warszawskie rozpatrzyły dwie oferty: polskiej Pesy oraz koreańskiej firmy Hyundai.

O rozstrzygnięciu przetargu poinformowano 8  lutego. Formalnie zwycięzcą został zagraniczny producent, który zmieścił się w kosztorysie oraz otrzymał więcej punktów w ocenie technicznej. Po decyzji Pesa odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej [KIO], wiele zarzucając swojemu konkurentowi oraz domagając się sprawdzenia, czy nie zalega on z podatkami. Większość zarzutów KIO uznała za nieuzasadnione, o czym możecie przeczytać TU.

Dziś już wiemy, że umowa z Hyundai Rotem Company została podpisana. Koreański producent dostarczy 123 tramwaje [zamówienie podstawowe], a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90. Całość zrealizowana zostanie za kwotę  1 mld 825 mln zł netto.

Jak możemy przeczytać na stronie Zarządu Transportu Miejskiego: „[…] Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł”.

Więcej o zamówieniu przeczytacie TU.

JK