przychodnia mini - Mobilna przychodnia na stacji metra Młociny. Konieczna inwestycja czy wyrzucone pieniądze?

W Punkcie Obsługi Pasażerów na stacji metra Młociny udostępniona została mieszkańcom tajemnicza budka. W oświetlonym boksie znajduje się kiosk telemedyczny, czyli niewielkie pomieszczenie, w którym wykonacie bezpłatnie podstawowe badania medyczne.

W mini przychodni zbadacie:

– stan układu krążenia (tętno, saturacja krwi, częstotliwość oddychania)

– ciśnienie krwi

– temperaturę

– oraz przeprowadzicie analizę składu ciała (wskaźniki BMI i WHR, wiek metaboliczny, zawartość tkanki tłuszczowej, podstawowe tempo metabolizmu, zapotrzebowanie energetyczne).

Nowe urządzenia do badań obsługuje się z wnętrza kiosku. Wystarczy wejść do środka, usiąść i wybrać rodzaj badania. Następnie trzeba wykonywać polecenia pojawiające się na ekranie. Jak zapewnia Zarząd Transportu Miejskiego, badania trwają kilka minut, a wyniki są do odczytu. Możliwe jest również przesłanie ich na wskazany adres mailowy.

Czy kosztowny kiosk telemedyczny, w którym wykonamy badania, takie jak mierzenie temperatury czy pomiar tkanki tłuszczowej, jest naprawdę potrzebny? Czemu powinny służyć uzyskane wyniki? Kioski telemedyczne są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Stanowią niejako „pierwszy filtr”, który wspiera podstawową opiekę medyczną. Jaką rolę będzie pełnił w Polsce? Jeśli wizytę lekarską uda nam się umówić w państwowej przychodni na maj 2025 roku, to czy badanie wykonane teraz ma jakikolwiek sens?

My traktujemy kiosk telemedyczny jako ciekawostkę, a nie potrzebne narzędzie wspierające pacjentów. A jaka jest Wasza opinia?

zdj. ZTM

JK