blokowisko - Na Białołęce powstanie "13 Dzielnica"?

Nie takich wiadomości spodziewali się mieszkańcy Żerania i Tarchomina, którzy licznie (ok. 50 osób) zjawili się w sobotnie popołudnie na konsultacjach społecznych ws. Starych Świdrów. Miasto w tym miejscu chce wybudować minimum 2000 mieszkań komunalnych i TBS.

Na terenie dawnej Fabryki Domów miasto chce zbudować osiedle, które będzie się składać z bloków socjalnych. Nie chcę nikogo urazić, ale statystyki policyjne mówią, że w lokalach komunalnych jest więcej przypadków patologii, chuligaństwa i przestępstw niż w mieszkaniach, za które musimy zapłacić nieraz zapożyczając się. Czy takich bloków nie powinno się budować pojedynczo na istniejących już osiedlach? Przecież nie można takich bloków skupić w jednym miejscu, ponieważ będzie to przypominać (przepraszam za słowo) getto. Druga sprawa, to miejsca postojowe. Wskaźnik miejsc postojowych w tym miejscu przewiduje 0,5. Co to oznacza doskonale wiemy – bałagan. Po trzecie i najważniejsze, spotkanie konsultacyjne wcale nie było konsultacjami społecznymi. Na plakacie informacyjnym można przeczytać, że na owym spotkaniu będzie można przedstawić swoją wizję. Niestety okazało się, że mieszkańcy mogą zmieniać kształt terenu tylko i wyłącznie w miejscach, które nie należą do miasta stołecznego Warszawy, czyli tak naprawdę nic nie mogą, bo to tereny albo prywatne, albo należące do spółek skarbu państwa. Z kolei obszar, który jest w rękach Warszawy i na których już dzisiaj miasto może robić, co chce, a my nie mamy prawa do korekty. Urząd w tym miejscu chce wybudować minimum 2000 mieszkań socjalnych. Najgorsze jest to, że urzędnicy mówią o powstaniu nowej linii tramwajowej oraz jednej, a nawet dwóch szkołach podstawowych. Czy oni nie wiedzą, że ludzie nie są nie idiotami? Ile to już czekamy na tramwaj do Winnicy, wzdłuż ulicy Modlińskiej oraz na tzw. Zieloną Białołękę? Ile jest szkół na Białołęce, które funkcjonują dwuzmianowo? Skoro dzisiaj nie możemy się doprosić normalności, to dlaczego mamy uwierzyć, że w tym miejscu wszystko powstanie na czas?

stare swidry 1447x1024 - Na Białołęce powstanie "13 Dzielnica"?

Kolejne „warsztaty” odbędą się w środę w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego. Spotkanie potrwa od 18.00 do 20.00. Zastanawiam się, czy ktoś celowo zaplanował zebranie dotyczące spraw Białołęki gdzieś w śródmieściu. Równie dobrze można było zorganizować te warsztaty w Gdańsku.

Na koniec zostawiłem najważniejszą kwestię. Wszyscy mieszkańcy nie zgodzili się na kolejne blokowiska. Białołęczanie w tym miejscu widzieliby szpital, basen, park oraz kompleks boisk (baseballowe, piłkarskie oraz korty tenisowe). Niestety, zamiast rekreacji będziemy mieć kolejne blokowiska i to w dodatku socjalne.

kamil 233x300 - Na Białołęce powstanie "13 Dzielnica"?
               Kamil Chmielewski