bramki - Na lotnisku Chopina odprawisz się sam. Nowe udogodnienia dla podróżnych w Warszawie

Z automatycznej odprawy granicznej będą mogli korzystać pasażerowie podróżujący z i do Lotniska Chopina. Specjalne braki do odprawy pojawiły się również w porcie Warszawa Modlin. Dzięki automatyzacji systemu odprawa ma być prostsza i bardziej komfortowa.

Bramki ABC dadzą podróżnym możliwość samodzielnej odprawy bez kontaktu z funkcjonariuszem Straży Granicznej. Dotychczas na żadnym lotnisku w Polsce nie stosowano takiego rozwiązania – podaje lotnisko Chopina. „Proces odprawy granicznej został maksymalnie zautomatyzowany i uproszczony. Pasażer przed przystąpieniem do kontroli ma możliwość obejrzenia filmu instruktażowego oraz prześledzenia kolejnych etapów odprawy na monitorach umieszczonych przed bramkami” – zapewnia Modlin.

Bramka ABC (ang. Automated Border Control) to automatyczna bramka wykorzystywana do odprawy granicznej. Kto skorzysta z nowego rozwiązania? System ukierunkowany został na pełnoletnich podróżnych, będących obywatelami Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii, posiadających paszporty biometryczne, jak również Polaków posiadających polskie biometryczne dowody osobiste. Na Lotnisku Chopina oddanych zostanie 10 bramek dla pasażerów odlatujących i 10 bramek dla pasażerów przylatujących ze strefy Non Schengen, odprawianych na górnym poziomie przylotów. Modlin nie podaje liczby uruchomionych bramek.

Więcej o bramkach ABC przeczytacie TU.

 

zdj. Lotnisko Chopina

JK