51295886 2230564160544657 6344572818327339008 n - Nabór do wojska. Kwalifikacja dla kobiet i mężczyzn

Jak co roku w stolicy rozpoczął się nabór do wojska. Kwalifikacja wojskowa zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn rozpoczęła się 6 lutego i potrwa do 25 kwietnia. Obejmie w sumie kilka tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2000 roku.

Poza rocznikiem 2000 przed komisję wezwani zostaną również mężczyźni urodzeni w latach 1995-1999, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które ukończyły 19. rok życia oraz mają wykształcenie przydatne dla Sił Zbrojnych RP (medycyna, farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, psychologia).

Nabór dedykowany jest również ochotnikom. Warunkiem jest ukończenie 18 roku życia bez orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta, „Kwalifikacja jest jednym z wielu zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Jest przedsięwzięciem wspólnym wojewody, jednostek samorządu terytorialnego oraz terenowych organów administracji wojskowej. Jej celem jest ocena stanu zdrowia kandydatów, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej i wydanie im książeczki wojskowej”.

Należy podkreślić, że zgłoszenie się do kwalifikacji wojskowej nie jest jednoznaczne z powołaniem do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie niestawienie się przed komisję lekarską jest zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności.

W Warszawie powołano pięć powiatowych komisji lekarskich:

  1. Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 dla dzielnic: Bielany, Bemowo i Wola;
  2. Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 dla dzielnic: Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, Żoliborz;
  3. Powiatowa Komisja Lekarska nr 3 dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów;
  4. Powiatowa Komisja Lekarska nr 4 dla dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła;
  5. Powiatowa Komisja Lekarska nr 5 dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ i Targówek.

Szczegółowe informacje, w tym adres, czas pracy oraz dane kontaktowe poszczególnych komisji lekarskich, dostępne są na stronie www.bezpieczna.um.warszawa.pl w zakładce Sprawy obronne.

Źr./fot. UM Warszawa

JK