bankowy - Plac Bankowy wakacyjnym deptakiem? ­­­­­­­­­Nowa odsłona węzła przesiadkowego

Plac Bankowy służy warszawiakom, stanowiąc doskonały węzeł komunikacyjny. Dlatego bezwzględnie ta funkcja zostanie na nim zachowana, natomiast na czas lata atrakcją będzie aranżacja wybranych obszarów placu, która posłuży odpoczynkowi, refleksji oraz edukacji.

Już 12 lipca warszawiacy mogli zwolnić tempo, przemierzając pl. Bankowy. Wtedy bowiem, na parkingu, między pomnikiem Słowackiego a ulicą Elektoralną, nastąpiła inauguracja otwarcia znanej w stolicy przestrzeni w niecodziennej odsłonie. W sobotę mali i duzi mogli brać udział w licznych warsztatach dot. m.in. segregacji odpadów, a na placu pojawiła się wystawa poświęcona historii pl. Bankowego.

Odmieniony plac pozostanie takim do końca wakacji. Warszawiacy znajdą tam specjalne, wielofunkcyjne miejsca do siedzenia i m.in. ćwiczenia zmysłu równowagi, altany, parasole, zieleń, m.in. 40 jarzębin, klonów i brzóz i ponad 2000 sadzonek niskiej zieleni i kwiatów oraz dwie instalacje wykorzystujące wodę, które nawiązują do działania tężni. Ponadto wśród atrakcji pojawi się mobilna biblioteka, siedziska przy Pomniku Juliusza Słowackiego oraz recyklomaty.

­­– Projekt na placu Bankowym to test. Chcemy zobaczyć, jak mieszkańcy zareagują na tę zmianę. To jednak przede wszystkim potrzeba zwrócenia uwagi na to, że wszyscy mamy wpływ na miasto i jego klimat przez nasze codzienne zachowania związane z poruszaniem się po mieście, segregacją odpadów, dbałością o przestrzenie publiczne wokół nas – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

W wybrane dni na odmienionym pl. Bankowym odbywać się będą róże wydarzenia. Śledźcie profil projektu na Facebooku, by być na bieżąco.

Organizatorem projektu jest m.st. Warszawa, partnerami: MPO, MPWiK, IKEA, Plac Bankowy 1, Targ Śniadaniowy, Biblioteki Śródmiejskie, Ardagh Group. Projekt został stworzony przez Skwer Sportów Miejskich, SENNA Kolektyw, IKG Aleksander Sieklicki, enJoiner. Realizatorem jest Horeca Group.

Więcej o pomyśle przeczytacie TU.

zdj. UM Warszawa

JK