miód - Pszczoły na Bemowie. Pierwsze zbiory 2019 roku

Pszczoły na dachu bemowskiego Ratusza to ukłon w stronę ekologii oraz zwrócenie uwagi na fakt, jak istotną rolę w ekosystemie pełnią te niewielkie owady. Sprawdźcie, co słychać u naszych ważnych zapylaczy z Bemowa, którzy przenosząc pyłki, umożliwiają roślinom zapłodnienie, a tym samym powstanie owocu.

W październiku 2017 roku na dachu bemowskiego ratusza zamieszkało około 60 tys. pszczół. Jak zapewniał ówczesny burmistrz dzielnicy Michał Grodzki – To nie tylko moda, ale głównie akcja proekologiczna, która ma zwrócić uwagę na ogromne znaczenie pszczół w środowisku także dla człowieka –. W komfortowych ulach zamieszkały dwie rodziny rasy kraińskiej linii Hinderhofer AGT z matkami hodowlanymi z roku 2017. Jak mogliśmy przeczytać na stronie urzędu, „pszczoły te charakteryzują się dużą łagodnością i miodnością, oraz mają skłonność do rojenia”.

Wszystko wskazuje na to, że pszczoły na dachu Ratusza mają się całkiem nieźle. Mogą o tym świadczyć chociażby zbiory rozpoczęte pod koniec czerwca tego roku. Obecnie dbająca o Bemowo burmistrz Urszula Kierzkowska wraz z radną dzielnicy Ewą Przychodzień-Schmidt spotkały się z pracownikami firmy, opiekującej się pszczołami oraz doglądającej pierwszego zbioru w tym roku. Ze wstępnych szacunków wynika, że zebranych zostanie nawet 15 kg miodu.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

Co stanie się z zebranym złotym skarbem? Jak poinformował bemowski Ratusz, 21 września br. w godz. 10-13 w Parku Górczewska odbędzie się coroczna akcja pn. Sprzątanie Świata oraz Piknik Ekologiczny, w trakcie którego będzie można wziąć udział w konkursie wiedzy o pszczołach. Nagrodami w konkursie będzie pozyskany miód.

Więcej o bemowskich pszczołach przeczytacie TU.

zdj. UD Bemowo

JK