tęznia wola - Tężnia solankowa w Parku Sowińskiego. Haloterapia na Woli

Haloterapia na Woli? Tak! Dzięki realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego w Parku Sowińskiego stanęła tężnia solankowa. Teraz wolszczanie mogą korzystać z dobrodziejstw tej wyjątkowo przyjemnej formy leczenia uzdrowiskowego. I choć tężnia prezentuje się zupełnie inaczej niż ta stojące na Pradze-Północ czy w Wawrze, to tak samo cieszy oko i pozytywnie wpływa na układ oddechowy.

Teraz w codziennym pędzie, w tęsknocie za odpoczynkiem nad morzem czy z chęci wsparcia swoich dróg oddechowych możecie odwiedzić piękną tężnię, która stanęła w lubianym wolskim zieleńcu zlokalizowanym u zbiegu ul. Elekcyjnej i Wolskiej.

Tężnia solankowa, inaczej gradiernia, to znana od wielu lat forma haloterapii. A czym jest ta obco brzmiąca nazwa? Haloterapia jest formą leczenia uzdrowiskowego, w której wykorzystana jest sól w różnych postaciach. Pierwsze drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny sięgają XVII wieku i pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Szybko jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest bogactwem mikroelementów. Stąd pomysł, by zacząć je budować właśnie celem inhalacji. Tak popularne w XIX wieku w lecznictwie tężnie wracają do łask. Ich budowa nie jest skomplikowana i należy do tańszych form uzdrowiskowych, dlatego z powodzeniem są wykorzystywane w parkach czy innych miejskich zieleńcach.

Jeśli macie ochotę nawilżyć, odbudować czy zregenerować błonę śluzową górnych dróg oddechowych, to koniecznie skorzystajcie z wytwarzanego poprzez parowanie solanki mikroklimatu. Minerały w nim zawarte działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego.

Nie pozostaje zatem nic innego, jak odwiedzić Park Sowińskiego.

Zdj. UM Warszawa/Maksymilian Chołuj

JK