11 listopada w Warszawie - Czy w Warszawie staną betonowe zasieki na 11 listopada?

Przed Świętem Niepodległości warszawiaków czekają potężne utrudnienia w komunikacji. Do wczoraj w Warszawie zarejestrowano dziesięć zgromadzeń.

W poniedziałek rano, w 13 miejscach miasta w poprzek ulic staną betonowe przegrody, które według Policji mają zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzeń.

Pierwsze zamknięcia ulic będą jednak miały miejsce już w najbliższą niedzielę. Standardowo objazdy obejmą Trakt Królewski, choć w niespotykanej dotąd skali, na trasy zastępcze lub skrócone  wyruszy część tramwajów. Linie 13, 14, 22, 25 i 31 zostaną zawieszone. Najlepszym środkiem komunikacji będzie przede wszystkim metro i pociągi SKM i KM, bilety komunikacji miejskiej będą ważne także w pociągach InterCity (oprócz Pendolino) i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej między Warszawą Wschodnią a Zachodnią na linii średnicowej.

„11 listopada trudno mówić o jakiejkolwiek organizacji ruchu. Decyzje o objazdach będą zapadały na bieżąco w porozumieniu z policją i służbami porządkowymi” – powiedział wicedyrektor ZTM. Przejazdy wschód-zachód będą możliwe tylko Trasą Łazienkowską, tramwajami tylko mostem Gdańskim. W kierunku północ-południe po lewej stronie Wisły przejazd możliwy będzie jedynie Wisłostradą albo w osi ul. Towarowej. Zamknięte będą główne ulice w Centrum, np. al. Jana Pawła II do godz. 15, a Trasa W-Z w godz. 10-14. Możliwe też będą okresowe zamknięcia mniejszych ulic. Od dziś (8 listopada) obowiązuje zakaz zatrzymywania na Królewskiej, a od niedzieli samochody parkujące w rejonie placu Piłsudskiego będą odholowywane.

Już od godzin rannych nastąpi całkowite wstrzymanie ruchu tramwajów w Al. Jerozolimskich i na Marszałkowskiej. Reasumując: centrum Warszawy zostanie totalnie zakorkowane.

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie zaczną się w niedzielę 10 listopada na Krakowskim Przedmieściu, gdzie ok. godziny 12.00 rozpocznie się piknik historyczny. W godzinach 17-19 uroczysty capstrzyk i apel niepodległości na pl. Piłsudskiego. Od godz. 16.45 Krucjata Różańcowa przejdzie spod katedry św. Jana Traktem Królewskim, ul. Świętokrzyską i Prostą do ul. Brylowskiej na Wola. Od godz. 20.30 kolejny przemarsz spod katedry na Starym Mieście do pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

W poniedziałek 11 listopada uroczystości rozpoczną się poranną mszą świętą w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie o godz. 9. Kolumna prezydencka wyruszy tam o godz. 8, składając po drodze wieńce pod pomnikami: Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i Romana Dmowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Bieg Niepodległości wystartuje o godz. 11.11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła II i Stawek (cała okolica z ul. Słomińskiego przy rondzie Babka włącznie będzie zamknięta dla ruchu w godz. 5-15), dalej estakadami nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego, al. Niepodległości do Rakowieckiej. Te ulice będą zamknięte w godz. 10-14. Na krótszy okres zamykane będą przecznice.

W południe rozpoczną się państwowe obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego.

O godz. 13.10 przemarsz formacji wojskowych przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego.

W godz. 14-20 na Krakowskim Przedmieściu potrwa Festiwal Niepodległa.

Od godz. 14 przejazd kilkusetosobowej kolumny motocyklistów z Sulejówka m.in. mostem Łazienkowskim do ul. Idzikowskiego na Dolnym Mokotowie.

 O godz. 14 z ronda Dmowskiego wyruszy Marsz Niepodległości, który przejdzie przez most Poniatowskiego na teren wokół Stadionu Narodowego. Przewidziane zakończenie Marszu ok. godz. 19.   W godz. 14-17 z pl. Unii Lubelskiej, przez Marszałkowską, pl. Konstytucji, Piękną i Aleje Ujazdowskie na pl. Trzech Krzyży przejdzie lewicowa Antifa z hasłem „Za Wolność waszą i naszą”.

Więcej informacji TU

Mapka: Urząd m. st. Warszawy