portal  - Zwiedź pałac w Walewicach i poznaj Lipce, w których Reymont umiejscowił swoją powieść „Chłopi”

Dziś zapraszamy na jednodniową wycieczkę z Portalem Warszawskim. Dzięki niej zwiedzicie pałace wielkich osobistości w Walewicach i Radziejowicach oraz poczujecie klimat wsi Lipce, której rozgłosu nadał Władysław Stanisław Reymont za sprawą nagrodzonej Noblem w 1924 roku epopei „Chłopi”.

Niezwykła wyprawa odbędzie się 24 sierpnia, w sobotę. Eskapada pn. „Walewice, Lipce Reymontowskie i Radziejowice – wycieczka z Portalem Warszawskim” wystartuje o godzinie 8.00 z Placu Bankowego.

Co zobaczycie?

Pałac w Walewicach, który stał się własnością Anastazego Colonna-Walewskiego, będącego szambelanem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tuż nad rzeką Mrogą wzniósł w 1783 roku klasycystyczny, murowany pałac, otoczony malowniczym parkiem. Budowa rezydencji nadzorowana była przez architekta Hilarego Szpilowskiego, który w jej wnętrzach stworzył duże reprezentacyjne sale z ozdobnymi murowanymi kominkami i kunsztownym umeblowaniem oraz przestronne pokoje pałacowe […].

Lipce Reymontowskie – Historia kilku wsi z gminy Lipce Reymontowskie sięga pierwszej połowy XIV wieku. Wieś Lipce – obecna siedziba gminy – założona została w 1338 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława. W połowie XIX w. przez teren naszej gminy przeprowadzono linię kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Nazwa Lipce obowiązywała do 31 grudnia 1983 roku. Od 1 stycznia 1984 roku nasza gmina i miejscowość nosi nazwę Lipce Reymontowskie. Wcześniej nazwa ta odnosiła się jedynie do wybudowanego w czynie społecznym w 1945 roku przystanku kolejowego […].

Radziejowice – W XV wieku, obok istniejącego obecnie pałacu klasycystycznego z XIX wieku, wznosiła się wieża mieszkalna, będąca siedzibą rodu Radziejowskich. Nieopodal wieży, na początku XVII wieku wojewoda łęczycki Stanisław Radziejowski, polecił zbudować wczesnobarokowy pałac z umieszczoną w elewacji długą arkadową galerią z widokiem na ogród. W czasie największej świetności Radziejowic, gdy zarządzał nimi Stanisław Radziejowski bywał tu król Zygmunt III Waza, a od 22 do 25 listopada 1632 roku przebywał król Władysław IV Waza […].

Cena wycieczki wynosi 100 zł [cena zawiera ubezpieczenie, transport, usługę przewodnika]. Szczegóły dotyczące rezerwacji, płatności (do 15.08) możecie kierować na adres: kontakt@portalwarszawski.com.pl i  portal.warszawski@gmail.com. 

  Więcej szczegółów znajdziecie TU.

zdj. Portal Warszawski

JK